Ciągła gonitwa, wygórowane oczekiwania pracodawców czy rodziny, przytłaczająca liczba problemów to tylko niektóre czynniki, które mogą powodować stres. Zamiast uciekać się do metod farmakologicznych, warto najpierw wypróbować w pełni naturalne i nieszkodliwe metody radzenia sobie z napięciem nerwowym. Na szczególną uwagę zasługują dobroczynne zioła.
Najbardziej popularny w naturalnym leczeniu depresji jest dziurawiec zwyczajny. Skutecznie uspokaja, koi nerwy i pozwala się zrelaksować. Napar z dziurawca należy stosować ostrożnie, ponieważ jego silne właściwości i liczne interakcje z żywnością czy lekami mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Upewnij się, czy możesz zastosować tę roślinę w walce ze stresem.
Właściwości poprawiające nastrój sprawiają, że w przypadku napięcia dobrze jest sięgnąć po lawendę. Można jej używać na wiele sposobów, na przykład w formie naparu. Łyżeczkę suszonego kwiatu lawendy wsyp do filiżanki, zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem przez około 10 minut. Lawendowa herbata dobrze sprawdzi się przed snem ze względu na substancje pomagające w zasypianiu. Możesz również postawić na lawendową kąpiel, w tym celu użyj materiałowego woreczka, nasyp odpowiadającą Ci ilość kwiatu i włóż do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Zastosowanie lawendy w aromaterapii także pomaga w redukcji stresu.
Chmiel zazwyczaj kojarzy się z piwowarstwem, jednak doskonale sprawdzi się w formie naparu. Jedną do dwóch łyżeczek szyszek chmielu wsyp do filiżanki i zalej wrzątkiem, następnie przykryj i poczekaj około 15 minut. Herbata chmielowa pomoże Ci się uspokoić, może także poczujesz się senna, a dodatkowo chmiel ma właściwości pobudzające trawienie.
Melisa, rumianek oraz waleriana mogą okazać się równie skuteczne w formie naparu czy olejku, są także łatwo dostępne. Często stanowią składniki ziołowych leków uspokajających dostępnych w aptekach.
Niektóre z wymienionych ziół mają swój charakterystyczny smak, dlatego nie warto się zrażać do ogółu. Znajdź swój ulubiony smak i pozwól mu zawalczyć ze swoim stresem. Pamiętaj również, że nadmierna ekspozycja na stres może wiązać się z depresją. Jeśli wystąpią u Ciebie długotrwałe objawy depresji, udaj się po pomoc do specjalisty.