Trądzik młodzieńczy – jak pozbyć się pryszczy, krost i grudek?

Szacuje się, że ponad 2/3 nastolatków boryka się z trądzikiem.

Trądzik młodzieńczy to niezwykle nieestetyczny defekt. Pojawia się głównie na twarzy – w okolicach czoła, policzków i ust. Jego usuwanie jest trudne i długotrwałe. Leczenie może obejmować różne formy.

Profilaktyka, czyli zapobiegaj w porę

Trądzik młodzieńczy stanowi przypadłość, której można się spodziewać. Wszakże, towarzyszy zmianom hormonalnym, które w organizmie zachodzą w specyficznych okresach: dojrzewania, przekwitania oraz ciąży. Mając to na uwadze, można podjąć trudy profilaktyki w czas. Warto, chociażby z tego względu, że profilaktyka jest znacznie łatwiejsza, aniżeli leczenie (usuwanie trądziku).

Profilaktyka przeciw trądzikowi polega na:

 • Utrzymaniu właściwej diety – wolnej od wysokotłuszczowych potraw, szkodliwych związków, ostrych przypraw.
 • Regularnej aktywności fizycznej – minimum kilkadziesiąt minut ruchu o średniej intensywności dziennie.
 • Pielęgnacji skóry twarzy – przy wykorzystaniu środków dedykowanych dla danego genotypu skóry

Jak widać, profilaktyka wcale nie jest tak wymagająca i ogranicza się do trzech głównych procesów. 

Suplementy diety na trądzik

Leczenie, czyli kiedy problem już się pojawił

Zdecydowanie bardziej wymagające jest leczenie trądziku. To przypadłość, która charakteryzuje się tym, iż proces leczenia jest długotrwały. Co więcej – silna inwazja pryszczy nawet po wyleczeniu może pozostawić po sobie ślady w postaci blizn.

Medycyna oferuje kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie trądziku. Wyróżnia się trzy metody: leczenie farmakologiczne – doustne, leczenie farmakologiczne – miejscowe i zabiegi medycyny estetycznej.

Środki farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu trądziku:

 • Przeciwzapalne
 • Antybiotyki
 • Retinoidy
 • Leki hormonalne
 • Antybakteryjne
 • Złuszczające naskórek

Zabiegi medycyny estetycznej:

 • Peelingi chemiczne
 • Mikrodermabrazja
 • Mezoterapia

Suplementy diety na trądzik – czy to rozwiązanie warte uwagi?

co na trądzik

Trzeba przyznać, że stosowanie suplementów diet to proces, o którym można powiedzieć, że jest naprawdę popularny. Według raportów jednej z agencji sondażowych, do stosowania suplementów diety przyznaje się aż 72% Polaków. Nie ma w tym absolutnie nic co mogło by dziwić, wszak suplementy powszechnie uważane są za rozwiązania o bardzo wysokiej skuteczności. 

W ostatnim czasie na rynku środków tego typu, pojawiło się co najmniej kilka suplementów dedykowanych osobom, które borykają się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Czy są skuteczne?

O skuteczności tego typu rozwiązań trudno mówić ogólnikowo, dlatego też „pod lupę” pragniemy wziąć jeden z najpopularniejszych suplementów na trądzik – Nonacne (Nonacne.pl).

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienie z profesjonalnym rozwiązaniem. Pełen skład produktu prezentuje się imponująco: ekstrakt koniczyny łąkowej (Trifolium pratense) [8% izoflawonów] [30:1]; ekstrakt kolcorośla lekarskiego (Smilax officinalis) [4:1]; ekstrakt z pestek winogron (Vitis vinifera) [95% OPC – oligomerycznych proantocyjanidyn] [120:1]; ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) [20:1]; otoczka kapsułki – żelatyna; wit. C (kwas L-askorbinowy); ekstrakt z pomidorów (Lycopersicon esculentum) [10% likopenu] [8:1]; wit. E (octan DL-alfa-tokoferylu); cytrynian cynku; kwas pantotenowy (D-pantotenian wapnia); wit. B6 (chlorowodorek pirydoksyny); maltodekstryny; substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; glukonian miedzi; wit. A (octan retinylu, maltodekstryna, dekstryna, skrobia modyfikowana, przeciwutleniacz – D-alfa tokoferol)). 

Co najmniej kilka substancji aktywnych, witaminy i minerały. Taka kompozycja ma zapewnić najwyższą skuteczność. Czy faktycznie tak jest? 

Opinie na temat Nonacne zdają się potwierdzać, że jest to środek skuteczny. Liczne komentarze i recenzje sugerują, że kilkumiesięczna suplementacja pozwala uporać się z trądzikiem niezależnie od przyczyny jego występowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *