Co na rozstępy? Domowe sposoby czy mikrodermabrazja?

Skóra jest elastyczna, ale ma swoje ograniczenia. W momencie, kiedy zostaną one przekroczone – mogą powstawać rozstępy, będące wynikiem przerwania włókien kolagenu. Tworzy to na skórze bardzo nieestetyczny defekt skórny, którego usunięcie jest dosyć kosztowne.

Rozstępy – kiedy powstają?

Ten defekt skórny jest nieodłącznym towarzyszem osób z nadwagą. Pojawia się wszędzie tam, gdzie skóra jest zbyt mocno naprężona, tj: na brzuchu, plecach, udach i wielu innych miejscach. Niezwykle często towarzyszy także sportowcom (głównie kulturystom), którzy posiadają atletyczną, mężną sylwetkę. Ponadto, rozstępy są bardzo powszechne w czasie ciąży.

W przypadku kobiet ciężarnych, wpływ na występowanie ma nie tylko nadwaga, ale także kortyzol, który w stanie błogosławionym wytwarzany jest w nadmiernych ilościach (przez korę nadnerczy). To wpływa negatywnie na kolagen, który ulega znacznemu osłabieniu.

Rozstępy – czy można zapobiec?

Rozstępom oczywiście można zapobiegać. Nie jest to wcale zadanie trudne i wymagające. Tak naprawdę wystarczy zadbać o odpowiednie odżywienie skóry, by ta stała się bardziej gibka i sprężysta. W znacznym stopniu ograniczy to możliwość wystąpienia rozstępów.

W celu profilaktyki zalecamy wykorzystywać preparaty dostępne w aptekach (kremy na rozstępy). Ponadto, warto zadbać o to, by w diecie pojawiły się niezbędne wartości mineralne i witaminy. W przypadku kobiet w ciąży – przed skorzystaniem z preparatu przeciwko-rozstępom należy skontaktować się z lekarzem.

Rozstępy – jak usunąć?

Usuwanie rozstępów to proces, który albo jest kosztowny, albo nie do końca jest skuteczny. Co przez to rozumiemy? Pacjent ma do wyboru dwie formy usuwania rozstępów:

 • Maści/Domowe sposoby na rozstępy – preparaty zawierające właściwości regenerujące, wzmacniające i odżywiające skórę.
 • Zabiegi medycyny estetycznej – mezoterapia, mikrodermabrazja, cryolift, system TMT, peeling chemiczny i kilka innych, mniej popularnych.

Każda z form ma swoje plusy i minusy. Różni ich cena (kilkadziesiąt złotych kontra 1000-2000zł) oraz skuteczność (niewielka kontra gwarancja 100% skuteczności). My rekomendujemy zabieg mikrodermabrazji, czyli mechaniczne ścieranie naskórka.

Mikrodermabrazja – co to takiego?

Mikrodermabrazja to zabieg, który przypomina peeling. Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka. W odróżnieniu od dermbrazji – można regulować poziom głębokości ścierania.

Mikrodermabrazję można wykonywać na niemal każdej części ciała. Najczęściej jednak kobiety poddają temu zabiego twarz, szyję oraz dekolt.

Mikrodermabrazja – kiedy stosować?

Mikrodermabrazja wykorzystywana jest w celu usunięcia różnych defektów o charakterze skórnym. Za pośrednictwem tego zabiegu można uporać się z:

 • rozstępami
 • cellulitem
 • starzejącą się skórą
 • zaskórnikami
 • trądzikiem
 • zrogowaceniami

Zalety mikrodermabrazji (w kontekście skóry)

 • odżywienie
 • dotlenienie
 • poprawa koloru
 • poprawa elastyczności
 • mniejsza widoczność zmarszczek
 • mniejsza widoczność blizn
 • poprawa ukrwienia
 • pobudzenie produkcji kolagenu

Mikrodermabrazja – zabieg dla wszystkich?

Mikrodermabrazja może być wykonywana niemal u wszystkich. Jedynymi przeciwskazaniami jest występowanie stanów zapalnych skóry, łuszczyca, rak skóry, stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz zakażenia wirusowe i bakteryjne. Mikordermabrazję można realizować na cerze wrażliwej. Zabiegi dedykowane są zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Ile kosztuje mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja nie jest zabiegiem drogim. Jej cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od części ciała, która ma być poddawana zabiegowi. Należy jednak pamiętać, że pełen efekt można uzyskać dopiero po kilku zabiegach (około cztery-sześć).

Typy mikrodermabrazji

Mikrodermabrazję można podzielić ze względu na typ, a mianowicie: mikrodermabrazja diamentowa, mikrodermabrazja korundowa, mikrodermabrazja tlenowa.

A Ty droga czytelniczko/czytelniku – korzystasz z tego typu zabiegów? Czy według Ciebie są one warte swojej ceny?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *