Herbata – eliksir długowieczności

Każdy z nas lubi zacząć przyjemnie dzień, czemu więc nie zacząć go od filiżanki aromatycznej herbatki? Napój ten wywodzi się ze starożytnych Chin, skąd w postaci sprasowanych, twardych kulek przybył w X w. do Japonii, gdzie przez lata różnorodność sposobów parzenia herbaty podniosła umiejętność jej przygotowania do rangi sztuki. W Europie herbata po raz pierwszy pojawiła się w XVI w. za sprawą Rosjan, którzy utrzymywali z Chinami stosunki dyplomatyczne, następnie jej walory poznali Holendrzy i Anglicy, rozpowszechniając nowy napój w całej Europie. Herbatę parzy się z liści krzewu herbacianego z rodziny kamelii, różne sposoby pozyskiwania i suszenia liści poskutkowały wyodrębnieniem się kilku rodzajów herbat. Herbata biała otrzymywana jest z młodych, jeszcze nie rozwiniętych pączków krzewu, który dodatkowo osłaniany jest przed słońcem w celu zapobiegania wykształcania się chlorofilu, tak więc ten rodzaj herbaty charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem.

Herbata żółta, najrzadsza i najszlachetniejsza, powstaje identycznie jak biała, z tym że proces jej suszenia jest dłuższy, co rzutuje na odmienność smaku i zielono-żółty kolor naparu. Herbata zielona uzyskiwana jest z dojrzałych liści, które suszy się bezpośrednio po zerwaniu, dzięki czemu zachowuje najwięcej wartości. Herbata pu-erh, zwana czerwoną, poddana zostaje fermentacji i leżakowaniu, co nadaje jej mocny aromat i smak. Herbata ulung (oolung), niebieska, pozyskiwana jest z liści, które są zbierane w ściśle określonym czasie i pozostawiane na słońcu do zwiędnięcia, po czym wytrząsane w bambusowych koszach celem obtarcia brzegów liści, które to czynności powtarzane są do momentu ich zżółknięcia, następnie liście poddawane są delikatnej fermentacji i paleniu. Herbata czarna powstaje najdłużej, liściom krzewu pozwala się więdnąć, następnie poddawane są one skręcaniu, fermentacji i suszeniu, co odzwierciedla się w mocnym aromacie i ciemnym kolorze naparu. Herbaty aromatyzowane powstają w wyniku dodawania do wyżej wymienionych rodzajów herbat kwiatowych płatków i owocowych esencji.


Herbata, szczególnie zielona, charakteryzuje się prawie dwukrotnie wyższą zawartością kofeiny niż kawa, co sprawia, że działa pobudzająco i stymulująco oraz poprawia pamięć i koncentrację. Ciekawym faktem jest to, że wypicie kawy skutkuje natychmiastowym zniwelowaniem uczucia zmęczenia, jest to jednak proces krótkotrwały, kilkugodzinny, podczas gdy wypicie herbaty skutkuje długotrwałym pobudzeniem, z tym, że efekt ten odczuwalny jest dopiero po dłuższej chwili. Zawarta w zielonej herbacie kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i pomaga oczyścić organizm z toksyn, zapobiega rozwijaniu się Alzheimera i Parkinsona oraz nowotworów, w szczególności raka piersi. Zielona herbata działa także wspomagająco w walce ze stwardnieniem rozsianym i spowalnia starzenie się organizmu, a zawartość polifenoli przyspiesza metabolizm. Zawarte w herbacie związki katechina i teanina działają usprawniająco na układ immunologiczny, niwelując stres oraz poprawiając wydajność fizyczną i umysłową.